זוכת הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לאמן.ית צעיר.ה לשנת 2019 היא ילנה רוטנברג « The Jerusalem Artists House - בית האמנים בירושלים

זוכת הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לאמן.ית צעיר.ה לשנת 2019 היא ילנה רוטנברג

ילנה רוטנברג

זוכת הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לאמנים צעירים לשנת 2019

הפרס מוענק בשיתוף עם בית האמנים ירושלים

זוכת הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לאמנים צעירים לשנת 2019, המוענק בשיתוף עם בית האמנים ירושלים, היא האמנית ילנה רוטנברג. הפרס, המשלב מענק כספי בסך 10,000 ₪ ותערוכת יחיד בבית האמנים בירושלים, הושק בשנת 2007. תערוכתה של רוטנברג תיפתח בבית האמנים ירושלים ב-7 בספטמבר 2019. טקס הענקת הפרס ייערך ב-27 באוקטובר 2019.

בנימוקיהם להענקת הפרס כתבו חברי וחברות ועדת השיפוט, שי אזולאי, מרים כבסה וזויה צ’רקסקי:

ציוריה של ילנה רוטנברג מעוררים סקרנות ומעידים על אינטליגנציה ציורית המושתתת על ידע רחוב ועל חכמת סטודיו. הם מבקשים מן המתבונן להתקרב ולהשתהות על הפרטים המתעתעים, המרכיבים את מושאי הציור, שהם מוּכּרים ובלתי מוּכּרים בעת ובעונה אחת.

בציוריה מציעה רוטנברג שפת ציור עדכנית וחדשנית, המגיעה מציורי הגרפיטי ומן הצילום המיידי והזמין, המופץ ברשתות החברתיות. כמו בצילום, היא עורכת את הדימוי המצויר, משחקת עמו והופכת אותו לדינמי, תוך שהיא מנצלת, בין השאר, את כשליו המובנים, כגון מיסוך, טשטוש והיעדר מיקוד. מעצם השימוש באיירבראש (airbrush) כטכניקה ציורית, כל אלה הופכים לשפה ציורית מורכבת, המעניקה לציור “תכונות רחוב” על בד.

נושאי ציור יומיומיים, בנאליים לכאורה – כמו מנגל המוני בחיק הטבע (עלהאש, 2018) וסלפי מול אתרי תיירות (חטיפת אירופה, 2019) – מעידים על חשיבה ועל דיאלוג ציורי עם “הנושא”, כאשר בכל מיזנסצנה/סנפשוט מתקיימות זו לצד זו  תלישות ושייכות, היפרדות והתלכדות.

על המיומנות, החכמה ויפי הביצוע מוענק לילנה רוטנברג הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לשנת 2019.

ועדת הפרס: שי אזולאי, מרים כבסה, זויה צ’רקסקי