פרס איש שלום 2022 « The Jerusalem Artists House - בית האמנים בירושלים

פרס איש שלום 2022

זוכי הפרסים ע”ש מרדכי ושושנה איש-שלום לשנת 2022:

פרס מפעל חיים ע”ש מרדכי איש-שלום מוענק לאמן גבי קלזמר

פרס ליצירה אמנותית ע”ש שושנה איש-שלום מוענק לאמן יונתן רון

 

נימוקי השופטים להענקת פרס מפעל חיים ע”ש מרדכי איש-שלום לאמן גבי קלזמר:

גבי קלזמר (יליד 1950) הוא אמן ותיק בעל הישגים משמעותיים הן בשדה האמנות הישראלית והן בזירת האמנות הבינלאומית. עוד בראשית דרכו, כסטודנט בבצלאל, יצר (יחד עם חברו, שרון קרן) עבודות ביקורתיות, שהתייחסו לשאלת הגוף ההרואי הישראלי לעומת זה הפגוע והפגום בעקבות טראומת מלחמת יום הכיפורים, ונותרו בזיכרון הקולקטיבי. בשנות ה-80 וה- 90 של המאה ה-20 יצר קלזמר ציורים גדולי ממדים, שבהם התייחס לנופים רומנטיים בעלי ממד מופשט תוך שילוב סממנים מקומיים, כמו כדי חרס ושמות ערים המצויות בלב המחלוקת הפוליטית והסכסוך הדתי והלאומי באזורנו. בשני העשורים האחרונים עוסק קלזמר בפיתוח השפה הפיסולית והציורית שלו   ובמיוחד בשכלול פעולת הציור “ללא מגע אדם” אותה פיתח; מתוך כך הוא עוסק בשאלה גדולה ומהותית: האם ציור, שתוכנן על ידי אמן אך בוצע על ידי מכונה, יכול להגיע לאיכויות רגשיות ורוחניות ואף לגעת בנשגב?

קלזמר לימד באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל במשך שנים רבות. משלהי שנות ה- 90 ועד 2014 לימד במכללה המלכותית לאמנות בלונדון (RCA) שם גם סיים את תואר הדוקטור שלו. בשנים 2014–2018 כיהן כדיקן הפקולטה לאמנויות במכללה האקדמית בית ברל. בשנים האחרונות שב קלזמר לירושלים בה הוא חי ויוצר. על כל אלו מצאו חברי ועדת הפרס  את גבי קלזמר ראוי לפרס על מפעל חיים על שם מרדכי איש-שלום.

ועדת הפרס:

ד”ר אמיתי מנדלסון, אוצר בכיר וראש המחלקה לאמנות ישראלית, מוזיאון ישראל, ירושלים

מר ישראל רבינוביץ, יו”ר אגודת אמני ירושלים

גב’ צילה איש-שלום, נציגת משפחת איש-שלום

נימוקי השופטים להענקת הפרס ע”ש שושנה איש-שלום על יצירה אמנותית לאמן יונתן רון:

יונתן רון הוא בוגר תכנית התואר השני באמנויות מן האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, זוכה פרס שטרוק להדפס (2011) ופרס פרסר לציור (2012). ציור והדפס הם שני התחומים העיקריים בעבודותיו, שאותן הוא מציג בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות מאז שנת 2011. ציוריו משלבים טכניקות עבודה מסורתיות עם התבוננות עכשווית על תולדות האמנות, על העולם המוזיאלי ועל ציור בכלל. זוהי התבוננות מעמיקה ומפורטת, ובה בעת מהורהרת, מרוחקת ואפילו סוריאליסטית. רון עוסק, בין היתר, בדימויי מופת: בציורים איקוניים ובמראות מגלריות במוזיאונים נודעים בעולם. הדימויים מובאים בתיאור מתווך; המקור אינו התבוננות ישירה במהלך שהות בחלל המתואר, אלא צפייה בסיורים וירטואליים במרחבי התערוכות. התיווך יוצר עיוות פרופורציות וקומפוזיציות ומזמן זוויות מבט חדשות. יכולתו של רון למצוא נקודות מבט מקוריות ניכרת גם בתיאורים של סצנות שוליות-לכאורה בחיי המוזיאון, שתחת ידיו הופכות אף הן למעוררות השתאות: שומרת שנרדמה, איש ביטחון מסייר בתערוכה, גרם מדרגות ויצירות תלויות במחסן. הדימויים משורטטים כולם מתוך אותה הסתכלות זהירה ובוחנת, וניכרת תשומת הלב המְרבית להנחות הצבע. דומה שרון מתייחס לתהליך הציור כאל תהליך של למידה אִטית תוך כדי התבוננות והפנמה; תהליך של בניית קומפוזיציה, המרמזת לעיניו הביקורתיות והחומלות בעת ובעונה אחת, ולכבוד שהוא רוחש לעולם האמנות.

על הכישרון וההתמדה, על המודעות העצמית ועל ההומור המרומז ביצירותיו – על כל אלה מצאו חברי הוועדה את יונתן רון ראוי לקבל את פרס שושנה איש-שלום לשנת 2022.

 

ועדת הפרס:

רונית שורק, אוצרת לרישומים והדפסים, מוזיאון ישראל, ירושלים

רונן סימן-טוב, נציג אמני ירושלים

בני רוזנברג, נציג משפחת איש-שלום