חדשות « The Jerusalem Artists House - בית האמנים בירושלים

חדשות

זוכת הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לאמנים צעירים לשנת 2022 היא רחל רבינוביץ

 זוכת הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לאמנים צעירים לשנת 2022

רחל רבינוביץ

הפרס מוענק בשיתוף בית האמנים ירושלים

זוכת הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לאמנים צעירים לשנת 2022, המוענק בשיתוף עם בית האמנים ירושלים, היא האמנית רחל רבינוביץ. הפרס, המשלב מענק כספי בסך 10,000 ₪ ותערוכת יחיד בבית האמנים בירושלים, הושק בשנת 2007. תערוכתה של רבינוביץ תיפתח בבית האמנים ירושלים ב-10 בספטמבר 2022.

בנימוקיהם להענקת הפרס כתבו חברי וחברות ועדת השיפוט, אתי יעקובי, אלי פטל ואיל ששון:

ציוריה של רחל רבינוביץ פועלים את פעולתם על הצופה במגוון רחב של היבטים: פיזיים, רגשיים ואינטלקטואליים. במבט ראשון נראה שזהו ציור מעודכן, המותח קו בין סימבוליזם לסוריאליזם, ובאמצעותם מעלה תכנים מן המסורת היהודית ומ”עולם הטבע” החיצוני, הנחקר. אך התחושה העיקרית העולה מציוריה היא של עולם אישי, פנטסטי, לעתים מורבידי, המבקש לבחון את משך ההתבוננות ואת אופייה הדינמי של העין במעבר מכלל לפרט ומפרט לפרט כמסע רווי התרחשויות. חוויה זו מייצרת אינטימיות עתירת גילויים בין הצופה לבין הציור. בין חומר לאפלה, בין היש לנעדר, מגלה העין ציור רענן ובוטח, אשר מזמן מסע, הנע בין הכללי לפרטני ובין התרבותי לטבעי.

על כל אלה מוענק לרחל רבינוביץ הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לאמנים צעירים לשנת 2022.

 ועדת השיפוט: אתי יעקובי, אלי פטל, איל ששון

*טקס הענקת הפרס ייערך ב-30 באוקטובר 2022*

רחל רבינוביץ – קורות חיים

נ. 1999, תל-אביב; חיה בתל-אביב ויוצרת בירושלים

השכלה

2017 – 2021    BFA (בהצטיינות) בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, שלוחה חרדית

תערוכות יחיד

2021                ‘שחר סמיך’, גלריה המחלקה לאמנות בצלאל, ירושלים

                      ‘זנב לטאה’, בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים

פרסים ומלגות

2021                מלגת הצטיינות בלימודים, קרן התרבות אמריקה ישראל

2020                תעודת הצטיינות בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב

2019                תעודת הצטיינות בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב

פרס איש שלום 2022

זוכי הפרסים ע”ש מרדכי ושושנה איש-שלום לשנת 2022:

פרס מפעל חיים ע”ש מרדכי איש-שלום מוענק לאמן גבי קלזמר

פרס ליצירה אמנותית ע”ש שושנה איש-שלום מוענק לאמן יונתן רון

 

נימוקי השופטים להענקת פרס מפעל חיים ע”ש מרדכי איש-שלום לאמן גבי קלזמר:

גבי קלזמר (יליד 1950) הוא אמן ותיק בעל הישגים משמעותיים הן בשדה האמנות הישראלית והן בזירת האמנות הבינלאומית. עוד בראשית דרכו, כסטודנט בבצלאל, יצר (יחד עם חברו, שרון קרן) עבודות ביקורתיות, שהתייחסו לשאלת הגוף ההרואי הישראלי לעומת זה הפגוע והפגום בעקבות טראומת מלחמת יום הכיפורים, ונותרו בזיכרון הקולקטיבי. בשנות ה-80 וה- 90 של המאה ה-20 יצר קלזמר ציורים גדולי ממדים, שבהם התייחס לנופים רומנטיים בעלי ממד מופשט תוך שילוב סממנים מקומיים, כמו כדי חרס ושמות ערים המצויות בלב המחלוקת הפוליטית והסכסוך הדתי והלאומי באזורנו. בשני העשורים האחרונים עוסק קלזמר בפיתוח השפה הפיסולית והציורית שלו   ובמיוחד בשכלול פעולת הציור “ללא מגע אדם” אותה פיתח; מתוך כך הוא עוסק בשאלה גדולה ומהותית: האם ציור, שתוכנן על ידי אמן אך בוצע על ידי מכונה, יכול להגיע לאיכויות רגשיות ורוחניות ואף לגעת בנשגב?

קלזמר לימד באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל במשך שנים רבות. משלהי שנות ה- 90 ועד 2014 לימד במכללה המלכותית לאמנות בלונדון (RCA) שם גם סיים את תואר הדוקטור שלו. בשנים 2014–2018 כיהן כדיקן הפקולטה לאמנויות במכללה האקדמית בית ברל. בשנים האחרונות שב קלזמר לירושלים בה הוא חי ויוצר. על כל אלו מצאו חברי ועדת הפרס  את גבי קלזמר ראוי לפרס על מפעל חיים על שם מרדכי איש-שלום.

ועדת הפרס:

ד”ר אמיתי מנדלסון, אוצר בכיר וראש המחלקה לאמנות ישראלית, מוזיאון ישראל, ירושלים

מר ישראל רבינוביץ, יו”ר אגודת אמני ירושלים

גב’ צילה איש-שלום, נציגת משפחת איש-שלום

נימוקי השופטים להענקת הפרס ע”ש שושנה איש-שלום על יצירה אמנותית לאמן יונתן רון:

יונתן רון הוא בוגר תכנית התואר השני באמנויות מן האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, זוכה פרס שטרוק להדפס (2011) ופרס פרסר לציור (2012). ציור והדפס הם שני התחומים העיקריים בעבודותיו, שאותן הוא מציג בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות מאז שנת 2011. ציוריו משלבים טכניקות עבודה מסורתיות עם התבוננות עכשווית על תולדות האמנות, על העולם המוזיאלי ועל ציור בכלל. זוהי התבוננות מעמיקה ומפורטת, ובה בעת מהורהרת, מרוחקת ואפילו סוריאליסטית. רון עוסק, בין היתר, בדימויי מופת: בציורים איקוניים ובמראות מגלריות במוזיאונים נודעים בעולם. הדימויים מובאים בתיאור מתווך; המקור אינו התבוננות ישירה במהלך שהות בחלל המתואר, אלא צפייה בסיורים וירטואליים במרחבי התערוכות. התיווך יוצר עיוות פרופורציות וקומפוזיציות ומזמן זוויות מבט חדשות. יכולתו של רון למצוא נקודות מבט מקוריות ניכרת גם בתיאורים של סצנות שוליות-לכאורה בחיי המוזיאון, שתחת ידיו הופכות אף הן למעוררות השתאות: שומרת שנרדמה, איש ביטחון מסייר בתערוכה, גרם מדרגות ויצירות תלויות במחסן. הדימויים משורטטים כולם מתוך אותה הסתכלות זהירה ובוחנת, וניכרת תשומת הלב המְרבית להנחות הצבע. דומה שרון מתייחס לתהליך הציור כאל תהליך של למידה אִטית תוך כדי התבוננות והפנמה; תהליך של בניית קומפוזיציה, המרמזת לעיניו הביקורתיות והחומלות בעת ובעונה אחת, ולכבוד שהוא רוחש לעולם האמנות.

על הכישרון וההתמדה, על המודעות העצמית ועל ההומור המרומז ביצירותיו – על כל אלה מצאו חברי הוועדה את יונתן רון ראוי לקבל את פרס שושנה איש-שלום לשנת 2022.

 

ועדת הפרס:

רונית שורק, אוצרת לרישומים והדפסים, מוזיאון ישראל, ירושלים

רונן סימן-טוב, נציג אמני ירושלים

בני רוזנברג, נציג משפחת איש-שלום

זוכת הפרס ע”ש מירון סימה לאמנות חזותית לשנת 2021 היא רננה אלדור

בית האמנים ירושלים ועמותת מירון סימה מכריזים על הענקת הפרס לאמנות חזותית

עש מירון סימה לשנת 2021 לרננה אלדור

הפרס ע”ש הצייר מירון סימה, המוענק אחת לשנתיים, הוקדש השנה לעבודות העוסקות במחשבת הסמיכות.

הפרס בגובה 25,000 ₪ יוענק במועד פתיחת תערוכתה של רננה אלדור

בבית האמנים ירושלים ב-18 בדצמבר 2021

ועדת הפרס: שרון בלבן, סאלי הפטל נווה, איה מירון

פרס מירון סימה (2021), המוענק זו הפעם השישית, הוקדש השנה לנושא סמיכות. מבין ההצעות הרבות שהוגשו בחרה ועדת השופטות להעניק את הפרס לאמנית רננה אלדור.

מנימוקי השופטות:

רננה אלדור היא אמנית וידיאו, אנימציה, פיסול ומיצב. בעבודותיה המרתקות היא מתזמרת מקומות, אובייקטים ופעולות אנושיות, אנליטיות ופנטסטיות כאחת, ומזמנת לצופים חוויה של יופי, של דמיון ושל רוח.

בלב התערוכה, שהציעה אלדור, מוצג סרט, ובו נראית אישה בלתי מזוהה מבצעת פעולות בספרייה שבבניין ההיסטורי של מכון ון ליר בירושלים, שהוקמה בשנות ה-70 של המאה ה-20, ועיצובה לא השתנה מאז. בעידן של שינויי פרדיגמה קיצוניים ביחס לחללים פיזיים של גופי ידע וביחס לגוף האדם, מציעה אלדור להתעכב במקום שהוא בבחינת “שמורת טבע”, להגות בו מחדש ולחוש אותו כישות חיה. אינספור גופי הידע ושדות המחקר, המאורגנים בספרים הניצבים זה לצד זה על המדפים, הופכים את הספרייה, המככבת בכוריאוגרפיה הקולנועית של אלדור, לגוף פועם, מפתיע ומלא התרחשויות.

רננה אלדור היא בוגרת המחלקה לאמנויות המסך ותכנית התואר השני של בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים

ועדת הפרס:

שרון בלבן, אמנית וידיאו, ראש מסלול הווידיאו, המחלקה לאמנויות המסך, בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים

סאלי הפטל נווה, אוצרת אמנות

איה מירון, אוצרת אמנות

זוכה הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לאמנים צעירים לשנת 2021 הוא תומר רוזנטל

זוכה הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לאמנים צעירים לשנת 2021

תומר רוזנטל

הפרס מוענק בשיתוף בית האמנים ירושלים

זוכה הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לאמנים צעירים לשנת 2021, המוענק בשיתוף עם בית האמנים ירושלים, הוא האמן תומר רוזנטל. הפרס, המשלב מענק כספי בסך 10,000 ₪ ותערוכת יחיד בבית האמנים בירושלים, הושק בשנת 2007.

תערוכתו של רוזנטל תיפתח בבית האמנים ירושלים ב-9 באוקטובר 2021, וטקס הענקת הפרס ייערך ב-24 באוקטובר 2021.

בנימוקיהם להענקת הפרס, כתבו חברי ועדת השיפוט שי אזולאי, מרים כבסה ואלי פטל:

תומר רוזנטל מציג גוף עבודה מובחן ומגובש. עבודתו עוסקת באופן בלעדי בפעולה של רישום ומחלצת מתוכו מבט פנימי עמוק ועמום כאחד. רוזנטל עוסק בַּפּנִים, בנפש ובמצב שעל פניו נדמה שאינו ניתן לתיאור באמצעות דימוי. עבודתו מתקיימת במרחב איטי. מייצרת דמויות, הממוקמות כאנימזם (מונח שטבע האנתרופולוג א.ב. טיילור כאחד המקורות הקדומים לדת, ומשם לנשמה ולנפש) הנע בין הסימלי לאורגני בחלל של שקט מוחלט, כאילו רובצות על סף קיפאון,  לעיתים הן  מפתות ומגלות לצופה משהו על עצמו, אולי על זרות פנימית או על דבר מה מאיים ומנחם כאחד בפנימיות. עבודותיו של רוזנטל קוראות לריכוז, להעמקה, לצפייה אישית המחייבת מרחב נשימה.

על כל אלו מוענק לתומר רוזנטל הפרס לציור ע”ש אסנת מוזס לשנת 2021.

צוות השיפוט: שי אזולאי, מרים כבסה, אלי פטל

    

לתשומת לבכם, שעות הפתיחה של בית האמנים

ב, ג, ד, ה 10:00 – 18:00

ש 11:00 – 14:00

א, ו – סגור