חדשות « The Jerusalem Artists House - בית האמנים בירושלים

חדשות

הפרס ע”ש שושנה ומרדכי איש-שלום לשנת 2023

זוכי הפרסים ע”ש מרדכי ושושנה איש-שלום לשנת 2023:

פרס מפעל חיים ע”ש מרדכי איש-שלום מוענק לאמן אסף בן צבי

פרס ליצירה אמנותית ע”ש שושנה איש-שלום מוענק לאמנית נעה ארד יאירי

מנימוקי השופטים להענקת פרס מפעל חיים ע”ש מרדכי איש-שלום לאמן אסף בן צבי:

ציוריו של אסף בן צבי הם מצעים חומריים, הבנויים מצבעים, מצורות, ממרקמים וממילים. מרכיבים אלה נשזרים יחדיו ביצירתו לכדי התרחשות ציורית עתירת פיוט ושופעת עוצמה ויזואלית נדירה. בעבודותיו, פשטות ורזון נפגשים עם התפרצות ציורית געשית, והיומיומי מתמזג עם הנשגב והרליגיוזי. תפקיד מיוחד ביצירותיו שמור למילים: מילים בודדות או שברי משפטים, חלקם לקוחים משירה, מפרוזה ומן המקורות, נושאים משמעות אישית, דתית וקולקטיבית, אך בד בבד משמשים גם כמרכיב קומפוזיציוני במערך הציורי השלם. ירושלים, מרחב פעילותו של בן צבי, משתקפת ביצירתו באמצעות תחושת העירוב המתקיים בה בין קודש לחול, בין רוח לחומר. שפה אישית ומובחנת זו, המשלבת יסודות ציוריים ומילוליים בתמהיל אלכימי חד-פעמי, ממקמת אותו כאמן חשוב וייחודי בנוף האמנות הישראלית. על כל אלה מצאו חברי הוועדה את אסף בן צבי ראוי לפרס מפעל חיים ע”ש מרדכי איש שלום לשנת 2023.

 ועדת הפרס:

ד”ר אמיתי מנדלסון, אוצר בכיר וראש המחלקה לאמנות ישראלית, מוזיאון ישראל, ירושלים

ישראל רבינוביץ, יו”ר אגודת אמני ירושלים

צילה איש שלום, נציגת משפחת איש שלום

מנימוקי השופטים להענקת הפרס ע”ש שושנה איש-שלום על יצירה אמנותית לאמנית נעה ארד יאירי:

נעה ארד יאירי עוסקת בדמות הנשית כנקודת מוצא לעבודותיה; האישה כגיבורת תרבות, שבאמצעותה נבחן העולם ומה שמצוי בו: רעיונות, מוסכמות, תפישות אידיליות מול מציאות נתונה. נדמה שבאמצעות דמויות הנשים שהיא בוראת, מנהלת האמנית את הדיאלוג הפנימי, הקיומי, היומיומי שלה. דרכן היא שבה ובוחנת את מקומה בעולם, את התמודדותה עם תכתיבים חברתיים, את עמידתה מול צנזורה חיצונית ופנימית, ואת מידת החופש שבחייה וביצירתה.

ארד יאירי עוסקת בפיסול, בציור וברישום. בעבודתה שתי חטיבות: עבודה בסטודיו והשתתפות בפרויקטים במרחב הציבורי, שברובם היא פועלת עם קבוצת אמנים ובהתייחסות למקום ספציפי. בכל אחד מאופני העבודה קיימת התמודדות עם רעיונות ועם חומרים שונים, שמבחינתה משלימים זה את זה לכדי גוף יצירה מאוחד. הנשים של ארד יאירי – בין שהן שאולות מההיסטוריה ומתולדות האמנות בפרט, ובין שהן נשים, המוכרות לה מקרוב – הן תמיד ישירות, עצמאיות ובעלות נוכחות איתנה, ולעתים מתריסה. יש בהן שילוב מרתק של עוצמה גופנית ואינטימיות, ובה בעת – סמליות וריחוק. אלו הן נשים המרוכזות בעצמן, ובכל זאת מעוררות שאלות רחבות על חייהן ועל אפשרויותיהן במרחב, ועל משמעותן במבנה המשפחתי והחברתי. ארד יאירי מתעמקת בשאלות אלו באומץ וללא מנוח, ועל כך מצאנו אותה מתאימה וראויה לפרס ע”ש שושנה איש שלום לשנת 2023.

ועדת הפרס:

רונית שורק, אוצרת לרישומים והדפסים, מוזיאון ישראל, ירושלים

נעמי בריקמן, נציגת בית האמנים

מוריה ניראל-איש שלום, נציגת המשפחה

פרס איש שלום 2022

זוכי הפרסים ע”ש מרדכי ושושנה איש-שלום לשנת 2022:

פרס מפעל חיים ע”ש מרדכי איש-שלום מוענק לאמן גבי קלזמר

פרס ליצירה אמנותית ע”ש שושנה איש-שלום מוענק לאמן יונתן רון

 

נימוקי השופטים להענקת פרס מפעל חיים ע”ש מרדכי איש-שלום לאמן גבי קלזמר:

גבי קלזמר (יליד 1950) הוא אמן ותיק בעל הישגים משמעותיים הן בשדה האמנות הישראלית והן בזירת האמנות הבינלאומית. עוד בראשית דרכו, כסטודנט בבצלאל, יצר (יחד עם חברו, שרון קרן) עבודות ביקורתיות, שהתייחסו לשאלת הגוף ההרואי הישראלי לעומת זה הפגוע והפגום בעקבות טראומת מלחמת יום הכיפורים, ונותרו בזיכרון הקולקטיבי. בשנות ה-80 וה- 90 של המאה ה-20 יצר קלזמר ציורים גדולי ממדים, שבהם התייחס לנופים רומנטיים בעלי ממד מופשט תוך שילוב סממנים מקומיים, כמו כדי חרס ושמות ערים המצויות בלב המחלוקת הפוליטית והסכסוך הדתי והלאומי באזורנו. בשני העשורים האחרונים עוסק קלזמר בפיתוח השפה הפיסולית והציורית שלו   ובמיוחד בשכלול פעולת הציור “ללא מגע אדם” אותה פיתח; מתוך כך הוא עוסק בשאלה גדולה ומהותית: האם ציור, שתוכנן על ידי אמן אך בוצע על ידי מכונה, יכול להגיע לאיכויות רגשיות ורוחניות ואף לגעת בנשגב?

קלזמר לימד באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל במשך שנים רבות. משלהי שנות ה- 90 ועד 2014 לימד במכללה המלכותית לאמנות בלונדון (RCA) שם גם סיים את תואר הדוקטור שלו. בשנים 2014–2018 כיהן כדיקן הפקולטה לאמנויות במכללה האקדמית בית ברל. בשנים האחרונות שב קלזמר לירושלים בה הוא חי ויוצר. על כל אלו מצאו חברי ועדת הפרס  את גבי קלזמר ראוי לפרס על מפעל חיים על שם מרדכי איש-שלום.

ועדת הפרס:

ד”ר אמיתי מנדלסון, אוצר בכיר וראש המחלקה לאמנות ישראלית, מוזיאון ישראל, ירושלים

מר ישראל רבינוביץ, יו”ר אגודת אמני ירושלים

גב’ צילה איש-שלום, נציגת משפחת איש-שלום

נימוקי השופטים להענקת הפרס ע”ש שושנה איש-שלום על יצירה אמנותית לאמן יונתן רון:

יונתן רון הוא בוגר תכנית התואר השני באמנויות מן האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, זוכה פרס שטרוק להדפס (2011) ופרס פרסר לציור (2012). ציור והדפס הם שני התחומים העיקריים בעבודותיו, שאותן הוא מציג בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות מאז שנת 2011. ציוריו משלבים טכניקות עבודה מסורתיות עם התבוננות עכשווית על תולדות האמנות, על העולם המוזיאלי ועל ציור בכלל. זוהי התבוננות מעמיקה ומפורטת, ובה בעת מהורהרת, מרוחקת ואפילו סוריאליסטית. רון עוסק, בין היתר, בדימויי מופת: בציורים איקוניים ובמראות מגלריות במוזיאונים נודעים בעולם. הדימויים מובאים בתיאור מתווך; המקור אינו התבוננות ישירה במהלך שהות בחלל המתואר, אלא צפייה בסיורים וירטואליים במרחבי התערוכות. התיווך יוצר עיוות פרופורציות וקומפוזיציות ומזמן זוויות מבט חדשות. יכולתו של רון למצוא נקודות מבט מקוריות ניכרת גם בתיאורים של סצנות שוליות-לכאורה בחיי המוזיאון, שתחת ידיו הופכות אף הן למעוררות השתאות: שומרת שנרדמה, איש ביטחון מסייר בתערוכה, גרם מדרגות ויצירות תלויות במחסן. הדימויים משורטטים כולם מתוך אותה הסתכלות זהירה ובוחנת, וניכרת תשומת הלב המְרבית להנחות הצבע. דומה שרון מתייחס לתהליך הציור כאל תהליך של למידה אִטית תוך כדי התבוננות והפנמה; תהליך של בניית קומפוזיציה, המרמזת לעיניו הביקורתיות והחומלות בעת ובעונה אחת, ולכבוד שהוא רוחש לעולם האמנות.

על הכישרון וההתמדה, על המודעות העצמית ועל ההומור המרומז ביצירותיו – על כל אלה מצאו חברי הוועדה את יונתן רון ראוי לקבל את פרס שושנה איש-שלום לשנת 2022.

 

ועדת הפרס:

רונית שורק, אוצרת לרישומים והדפסים, מוזיאון ישראל, ירושלים

רונן סימן-טוב, נציג אמני ירושלים

בני רוזנברג, נציג משפחת איש-שלום

זוכת הפרס ע”ש מירון סימה לאמנות חזותית לשנת 2021 היא רננה אלדור

בית האמנים ירושלים ועמותת מירון סימה מכריזים על הענקת הפרס לאמנות חזותית

עש מירון סימה לשנת 2021 לרננה אלדור

הפרס ע”ש הצייר מירון סימה, המוענק אחת לשנתיים, הוקדש השנה לעבודות העוסקות במחשבת הסמיכות.

הפרס בגובה 25,000 ₪ יוענק במועד פתיחת תערוכתה של רננה אלדור

בבית האמנים ירושלים ב-18 בדצמבר 2021

ועדת הפרס: שרון בלבן, סאלי הפטל נווה, איה מירון

פרס מירון סימה (2021), המוענק זו הפעם השישית, הוקדש השנה לנושא סמיכות. מבין ההצעות הרבות שהוגשו בחרה ועדת השופטות להעניק את הפרס לאמנית רננה אלדור.

מנימוקי השופטות:

רננה אלדור היא אמנית וידיאו, אנימציה, פיסול ומיצב. בעבודותיה המרתקות היא מתזמרת מקומות, אובייקטים ופעולות אנושיות, אנליטיות ופנטסטיות כאחת, ומזמנת לצופים חוויה של יופי, של דמיון ושל רוח.

בלב התערוכה, שהציעה אלדור, מוצג סרט, ובו נראית אישה בלתי מזוהה מבצעת פעולות בספרייה שבבניין ההיסטורי של מכון ון ליר בירושלים, שהוקמה בשנות ה-70 של המאה ה-20, ועיצובה לא השתנה מאז. בעידן של שינויי פרדיגמה קיצוניים ביחס לחללים פיזיים של גופי ידע וביחס לגוף האדם, מציעה אלדור להתעכב במקום שהוא בבחינת “שמורת טבע”, להגות בו מחדש ולחוש אותו כישות חיה. אינספור גופי הידע ושדות המחקר, המאורגנים בספרים הניצבים זה לצד זה על המדפים, הופכים את הספרייה, המככבת בכוריאוגרפיה הקולנועית של אלדור, לגוף פועם, מפתיע ומלא התרחשויות.

רננה אלדור היא בוגרת המחלקה לאמנויות המסך ותכנית התואר השני של בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים

ועדת הפרס:

שרון בלבן, אמנית וידיאו, ראש מסלול הווידיאו, המחלקה לאמנויות המסך, בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים

סאלי הפטל נווה, אוצרת אמנות

איה מירון, אוצרת אמנות

לתשומת לבכם, שעות הפתיחה של בית האמנים

ב, ג, ד, ה 10:00 – 18:00

ש 11:00 – 14:00

א, ו – סגור