צדוק בסן – יתומות « The Jerusalem Artists House - בית האמנים בירושלים


צדוק בסן – יתומות


לצפייה בדף התערוכה לחצ\י כאן


אמן: צדוק בסן

אוצר: גיא רז

שנת הוצאה: 2005

מחיר: 100 ₪

התערוכה “צדוק בסן: יתומות, חשפה לראושנה בתערוכת יחיד את צדוק בסן “הצלם הירושלמי הראשון”, מי שתיעד את הישוב הישן בירושלים המוצג כאן לא רק בהקשר היסטורי אלא גם בהקשר אמנותי. גיא רז
בתערוכה ובקטלוג הנלווה הוצגו כ- 130 צילומים הנחשפים לראשונה, של היתומות. ארכיון הצילום של בסן לא השתמר כפי שהשתמרו ארכיוניהם של צלמים אחרים בני דורו, אולי משום שתצלומיו לא שירתו ברובם את הרעיון הציוני. אבל גם בחומר ששרד אפשר לזהות את ייחודו. נותרו רק מקבצים בודדים של תצלומים או של תשלילי זכוכית שעליהם ידוע בוודאות כי שלו הם. 133 תשלילי זכוכית וכשישים הדפסים מקוריים נמצאים עדיין “בבית היתומות ע”ש וינגרטן” עליהם מתבססת התערוכה.
סיפורו המלא של הצלם צדוק בסן חבוי, כנראה, בין רבבות התשלילים החסרים. נראה כי בסן, בהיותו ערירי, נקשר בכל נימי נפשו אל היתומות והיתומים שצילם בירושלים. אלה הפכו ל”ילדיו” והוא היה להם ל”אב” המכין אלבום משפחתי. את “אלבום המשפחה” של צדוק בסן, אנו מציגים בתערוכה ובקטלוג הנלווה לה. בתערוכה זו מסמן בית האמנים את פתיחתם של אירועי מאה שנים ל”בצלאל”, הראשון בבתי הספר לאמנות בארץ, שמחלקה לצילום נפתחה בו כבר ב1911. בכך נסגר המעגל ההיסטורי: היתומות שהו בבניין בצלאל הראשון (1906-1908) שבות אל בניין בצלאל” היסטורי בו שוכן בית האמנים בירושלים.”
התערוכה והקטלוג בשיתוף מוזיאון ארץ ישראל.
באדיבות מפעל הפיס לתרבות ואמנות, הקרן לירושלים, משרד החינוך והתרבות