שומקום – נארל ג’ובלין « The Jerusalem Artists House - בית האמנים בירושלים


שומקום – נארל ג’ובלין


לצפייה בדף התערוכה לחצ\י כאן


אוצר: אנדרו רנטון (עריכה וכתיבה בשיתוף נארל ג’ובלין)

שנת הוצאה: 2003

מחיר: 40 ₪

“כל זה החל לפני שנים במדיטציה על עיוורון. מה יכולה אמנית עיוורת לעשות עם עצמה…שומקום, היכן אתה? שהרי אתה מחוץ למקום…” נארל ג’ובלין. “עבודתה של נארל ג’ובלין עוסקת במסעותיהם של חפצים בעולם ובהיסטוריה המצטברת שלהם.” אנדרו רנטון

עבודתה של Narelle Jubelinמכילה בתוכה אלמנט אוצרותי.
היא בונה עבודה חדשה בכל פעם שמורכבת בעיקר מחלקים זעירים אותם היא מוצאת “במקום” החדש בו הם נמצאים, עוסקת גם במבנים ארכיטקטונים ולעתים קרובות עובדת בשיתוף פעולה עם אדריכלים.
בכל מיצב שהיא מציגה ישנם אלמנטים חדשים המתייחסים לתוכן החדש של מקום ההצגה. עבודתה איננה עוסקת בהבנתו המלאה של ההקשר החדש, אלא יותר בדרך אותה עובר תמיד זה שנמצא מחוץ לסיטואציה, בבחינת זר המגיע למקום חדש.

לאוביקטים חיים משל עצמם . הם נוסעים, הם תמיד במצב של תנועה ומפתחים את הסיפורים משל עצמם כאשר הם נעים, מפורשים אחרת מהקונטקסט המקורי שלהם בעוברם ממקום אחד לשני.

נקודת המוצא בתערוכה שתתקיים בירושלים היא פרוייקט Ecru שהוצג בשנת 1998 במוזיאון העיר, ליסבון.
אופיינית לנארל העמדת אלמנטים מתקופות היסטוריות שונות, זה לצד זה, זאת כדי ליצור בקורת של מה שאנו מכנים נסיון קולוניאלי. נארל מודעת לכך שלהיות אוסטרלי משמעותו לא להיות ממוקם ביחס לאירופה, אמריקה, אסיה.
פרויקט Ecru מכיל אלמנטים מכל המקומות הללו. עבודת האמנות מספקת את המקום בו האלמנטים ישולבו באופן זמני . האם דברים אלו ישובו אי פעם למקורותיהם? ייתכן, אך הם השתנו כבר באופן קבוע.
עבודת האמנית בירושלים מסמנת אולי את השינוי (הבלתי נראה) הזה.

ד”ר אנדרו רנטון
אוצר התערוכה